بدترین روش برای یادگیری برنامه نویسی چیست؟

بدترین روش یادگیری برنامه نویسی

دانلود نسخه ویدئویی با حجم ۹۵ مگ

دانلود نسخه صوتی با حجم ۴ مگ


متن زیر خلاصه‌ای از فایل ویدئویی بالا میباشد، اگر امکان دانلود و مشاهده‌ی فایل بالا را ندارید، میتوانید از مطالعه‌ی متن زیر لذت ببرید.

خیلی از ما به دنبال بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی هستیم. اما اگر با بدترین روش برای یادگیری برنامه نویسی آشنایی نداشته باشیم، نمیتوانیم بهترین روش را پیدا کنیم.

در این فایل آموزشی درباره‌ی یک اشتباه بزرگ در یادگیری صحبت میکنیم: انباشت اطلاعات

 

همه درگیرش هستیم

انباشت اطلاعات یکی از فراگیر ترین مشکلاتی است که هرکسی که میخواهد شروع به یادگیری یک علم جدید بکند، درگیر آن خواهد شد.

منظورمان از انباشت اطلاعات چیست؟

فرض کنید که میخواهیم طراحی وب با HTML5 و CSS3 را یاد بگیریم. برای یادگیری:

 • یک کتاب از نمایشگاه کتاب خریداری میکنیم
 • چندین جزوه‌ی pdf را پرینت گرفته و سیم میزنیم
 • چندین دوره‌ی آموزشی به زبان فارسی را خریداری میکنیم
 • چندصد گیگ فایل آموزشی را از دوستان و آشنایانمان دریافت میکنیم و در هاردمان میریزیم
 • کلکسیونی از سایت های آموزشی را در مرورگر خود ذخیره میکنیم

و نهایتا بعد از پیدا کردن چند ده منبع آموزشی، به خودمان میگوییم:

خب بریم و یادگیری رو شروع کنیم و به امید خدا در چند ماه آینده حرفه‌ای شویم و کلی پول به جیب بزنیم!

 

اما وقتی میخواهیم یادگیری را شروع کنیم، با یک مشکل بزرگ مواجه میشویم. در ادامه به این مشکل میپردازیم.

 

انباشت اطلاعات با ما چه کار میکند؟

وقتی که منابع‌مان برای یادگیری زیاد میشود، دچار تعدد انتخاب میشویم. ده ها منبع مختلف برای یادگیری داریم و نمیدانیم که از کدام منبع شروع کنیم.

یک منبع را برای یادگیری انتخاب میکنیم. آن را شروع میکنیم. اگر کتاب باشد چند صفحه ای از آن میخوانیم و اگر دوره‌ی آموزشی باشد، چند ساعتی از آن را دنبال میکنیم.

بعد حس میکنیم که آن منبع آموزشی، آن چیزی که میخواستیم نبوده به سراغ منبع آموزشی بعدی میرویم. آن منبع را هم کمی پیگیری میکنیم و حس میکنیم که به منبعی بهتر از آن نیز دسترسی داریم.

در واقع به این دلیل که منابع بسیار زیادی در دسترس داریم، دچار تعدد انتخاب میشویم و نمتوانیم فرایند یادگیری را به درستی به پایان برسانیم.

 

چطور از دچار شدن به این مشکل دوری کنیم؟

انباشت اطلاعات به یک دلیل برای ما پیش آمده است: زیاد بودن اطلاعات. و فقط به یک روش هم میشود از آن جلوگیری کرد: کم کردن اطلاعات.

وقتی میخواهیم یک موضوعی را یاد بگیریم، قبل از آن تحقیق و بررسی بسیار مهم است.

تحقیق میکنیم و بهترین منبع آموزشی در آن حیطه را پیدا میکنیم. بعد از اینکه حس کردیم این منبع آموزشی میتواند برای ما بسیار مفید باشد، اقدام به حذف کردن و از دسترس خارج کردن منابع آموزشی دیگر میشویم. بصورتی که اگر در وسط کار وسوسه شدیم، دوباره به سراغ یک منبع آموزشی دیگر نرویم.

باید سعی کنیم که یک منبع آموزشی را انتخاب کنیم. میتواند کتاب باشد،‌ فایل ویدئویی باشد و یا یک مدرس خصوصی. سپس تمام سعی‌مان را بکنیم که یادگیری و مشاهده‌ی آن منبع را به پایان برسانیم و سپس به سراغ منبع آموزشی دیگری برویم.

 

یک نکته‌ی مهم

هنگامی که به اتمام یک منبع آموزشی میرسیم، زمان آن است که به سراغ منبع آموزشی بعدی برویم. اما یک نکته‌ی مهم در این خصوص وجود دارد:

قسمت هایی از منبع آموزشی دوم را باید بخوانیم، که در آن ها ضعف داریم و منبع آموزشی اول، آن بخش را به درستی توضیح نداده است و ما در آن منبع ضعف داریم.

 

برای مثال اگر ما در بحث شی گرایی در PHP  دچار مشکل هستیم و در منبع دوم در فصل ۵ درباره‌ی شی گرایی توضیح داده است، نباید ۵ فصل اول که تکرار مکررات منبع قبلی است را دوباره بخوانیم.

بلکه باید به سراغ قسمتی از منابع جدید برویم، که در آن ها ضعف داریم. به زبان ساده تر:

هر منبع آموزشی باید به ما کمک کند که در یک مبحث خاص، حرفه ای شویم.

نیاز نیست برای مثال روش تعریف متغیرها را از ۵ منبع آموزشی مختلف یاد بگیرید. بلکه سعی کنید از ۵ منبع آموزشی، ۵ نکته و مبحث جدید را یاد بگیرید. اگر از تمام منابع یک سری نکات ثابت را یاد بگیرید، هیچ فرقی نمیکند که ۱ منبع را مطالعه کرده باشید یا ۵ منبع. در هر صورت علم شما در حد همان ۱ منبع آموزشی است،‌با این تفاوت که ۵ مرتبه آن‌ها را دوباره یاد گرفتید، که رسما هیچ سودی برای شما نمیتواند داشته باشد.

نویسنده: مهدی خسروی

سلام، مهدی خسروی هستم، نویسنده کتاب «دوبار فکر کن، یک بار کد بزن» و مدرس دوره‌های طراحی و برنامه نویسی زنبیل. همیشه، بزرگ‌ترین موضوعی که من را اذیت میکرد، نبود دوره‌های آموزشی باکیفیت، پروژه‌محور و حرفه‌ای به زبان فارسی بود. همین موضوع باعث شد «زنبیل» متولد شود. اگر علاقمند به یادگیری هستید، دوره‌های رایگان و ویژه زنبیل را در آدرس xanbil.com/vip از دست ندهید.

11 دیدگاه برای “بدترین روش برای یادگیری برنامه نویسی چیست؟”

 1. سلام دقیقا درسته و دیدم خیلیا این وسط راه رو اونقدر اشتباه میرن که در آخر میگن این زبون بدرد نمیخوره و آموزشاش الکی هست و ولش میکنن
  راستی آقای خسروی منتظر آموزش ریسپانسیو هستیم 🙂

  1. سلام جناب معصومی عزیز،
   ممنونم از شما
   محصول ریسپانسیو در نیمه‌ی اول مهر ماه ارائه میشود 🙂

 2. سلام خوب وقتی منابع جدید رو میخونیم میبینیم ضعف از قبلی ها بوده با تکرار آنها بر مطالب جدید مسلط می شویم

  1. سلام علی عزیز،
   قطعا یک نکته‌ی مهم این است که باید منابعی که برای یادگیری انتخاب میکنیم، هوشمندانه و حرفه‌ای باشن که مجبور نشیم چند بار منبع رو عوض کنیم.
   و رها کردن یک منبع در وسط یادگیری و رفتن سراغ یک منبع دیگر، قطعا به ضرر شما خواهد بود. همانطور که در فیلم هم اشاره کردیم، ما یک منبع آموزشی رو به اتمام میرسونیم و نهایتا، به سراغ منبع جدید میرویم و مباحثی از منبع جدید را یاد میگیریم که به اندازه‌ی کافی به آن‌ها تسلط نداریم

 3. سلام بابت رهنمایی که میکنید واقعا ممنون خودم شخصا از جلمه همین اشخاص هستم واقعا منم فکر کنم حدودا ۲ ترا آموزش دار و شاید مدت سه سال وقت گذاشتم تادانلود کردم ولی متاسفانه دقیقا همینجور که فرمودید هستم!
  اگر لطف کنید در زمینه این که چگونه یک تقسیم اوقات روزانه برای اینکه چگونه کدنویسی را یاد بگیریم و در طول روز چقدر مطالعه داشته باشیم و چقدر عملی کار کنیم و چجور میتوانیم یک زبان را یاد بگیریم و درکل این دایره یک کلیپ بسازید و رهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. سلام جناب مشتاق عزیز
   ممنونم از نظرتون
   درست میفرمایید. خیلی ها متاسفانه درگیر این موضوع هستند.
   حتما در آینده آموزش های بسیار خوبی در خصوص روش صحیح یادگیری برنامه نویسی خواهیم داشت و کامل توضیح میدیم که چطور میتونیم به یک یادگیرنده‌ی حرفه ای تبدیل بشیم.

 4. سلام آقای خسروی,واقعا حرفاتون کاملا درسته,من هم دچار این اشتباه شدم و انگیزه و علاقه ی خودمو واسه یادگیری از دست دادم,ولی میخام دوباره شروع کنم ولی انتخاب منبع مناسب از بین این همه منبع واقعا سخته

  1. سلام
   حق با شماست و امروزه بین این همه منابع آموزشی مختلفی که هست، پیدا کردن یک منبع خوب کار بسیار سختیه.
   حتما در خصوص روش پیدا کردن و انتخاب یک منبع آموزشی خوب و ویژگی های بهترین منابع آموزشی صحبت خواهیم کرد.

 5. ببخشید یک سوال دارم من میخوام بخش نوشته ها در سایت بزاریم و هر نوشته با چنین ساختاری هست example.com/?example=example
  ولی من میخوام چنین ساختاری داشته باشه example.com/example میتونید منو راهنمایی کنید.

  1. سلام
   برای این موضوع باید از مهندسی MVC در کدهاتون استفاده کنید. برای اینکار یا فریمورک خودتون رو بنویسید، یا از فریمورک های معروف مثل Codeigniter یا Laravel استفاده کنید. در آینده حتما آموزش هایی در این خصوص خواهیم داشت.

 6. سلام آقای خسروی
  واقعا به نکته ی خوبی اشاره کردید
  به قول یکی از دوستان “برای یاد گیری یک چیزی در گوگل باید روش جستجو رو بلد باشیم.”
  بعنوان مثال وقتی می خوایم یک بازی شوتر در موتور کرای انجین بسازیم نباید توی گوگل سرچ هایی چون آموزش کرای انجین، بازی سازی با کرای انجین یا آموزش بازی سازی بکنیم، بهترین سرچ ها چیزهایی مثل آموزش ساخت بازی شوتر در کرای انجین یا آموزش سیستم صدا در برای بازی شوتر در کرای انجین هست.
  بنظر من مورد دومی مورد بهتری هست چون ساخت یک نرم افزار پیچیده مثل کرای انجین کار هر کسی نیست و هر کس باید یه حرفه رو پیش بگیره

  1. سلام جناب امامی عزیز
   قطعا مهارت جستجو یکی از مهم ترین مهارت هایی هست که هر برنامه نویسی باید به اون مسلط باشه.
   ممنونم از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.